طراحی محصول چیست؟ برای طراحی محصول از کجا باید شروع کنیم؟

چهارشنبه ۱۵ تیر ۱۴۰۱

طراحی محصول چیست؟ برای طراحی محصول از کجا باید شروع کنیم؟

محصول می‌تواند علاوه بر کالای فیزیکی، خدمت و یا محصول دیجیتال نیز باشد. سایت و اپلیکشن را می‌توان نمونه‌ای از محصولات دیجیتال دانست.

 برای طراحی محصول مانند سایر واژگان توصیفی، تعاریف زیادی بیان شده است که در زیر به برخی از آنان اشاره می‌کنیم.

 

۱- طراحی محصول به معنی ایجاد یک محصول جدید است که این محصول توسط کسب‌و‌کار‌ها به خریداران و مشتریان فروخته می‌شود.

 

۲- طراحی محصول به مجموعه از اقدامات از قبیل ایده، تولید، آزمایش و توسعه برای یک محصول گفته می‌شود که این محصول می‌تواند به صورت فیزیکی یا ارائه یک خدمت باشد.

 

۳- طراحی محصول فرایند ایده‌پردازی، خلق و تولید مجدد محصولاتی است که می‌تواند نیاز کاربر را بر طرف کند و یا بازار مشخصی را هدف قرار دهد.

 

با توجه به تعاریف بالا باید به چند نکته کلیدی توجه کرد. اول آنکه در این تعاریف، "ایجاد" به منزل "طراحی" در نظر گرفته شده است. یعنی تا زمانی که یک ایده برای محصول به مرحله اجرا نرسد و به عبارتی صرفا در ذهن طراح به صورت ایده باقی بماند، طراحی محصول شکل نگرفته است. همچنین در تعاریف جدید، محصول صرفا به‌عنوان یک شی فیزیکی در نظر گرفته نمی‌شود بلکه هر کالا فیزیکی، خدمت یا محصول دیجیتالی که بتواند نیازی از مشتری را برطرف نماید، به‌عنوان محصول در نظر گرفته می‌شود.

 

تاریخچه طراحی محصول‌

نمی‌توان برای پیدایش طراحی محصول زمان دقیقی معین کرد. چرا که از زمانی که انسان به‌عنوان ایده‌پرداز و صانع توانست محصولی را تولید کند یا به اشیا شکل دهد، عملا طراحی محصول انجام داده است. اما می‌توان انقلاب صنعتی را نقطه عطفی در طراحی محصول دانست. زمانی که تصویر جدیدی از طراحی محصول رونمایی شد.

 

فاصله نزدیک طراحی محصول با صنعت را می‌توان از تعریف انجمن طراحان محصول آمریکا نیز دریافت کرد:

"طراحی صنعتی، فرایندی حرفه‌ای برای طراحی محصولی است که روزانه میلیون‌ها نفر در سراسر دنیا از آن استفاده می‌کنند."

 

طراحی محصول
طراحی محصول

 

سکوی پرش در طراحی محصول

اما نقطه شکوفایی طراحی محصول زمانی شکل گرفت که تولیدات انبوه و یکسان محصولات در زمان انقلاب صنعتی به سمت تولیدات اختصاصی در قرن ۱۹ میلادی متمایل گردید. زمانی که واژگان مختص آن زمان مانند تولید انبوه، کاهش هزینه با افزایش تولید، تقسیم‌کار آدام اسمیت و ... جای خود را به مشتری مداری، تولیدات اختصاصی، نیازسنجی بازار و ... دادند. طبیعی است که وقتی قرار است محصولات مطابق میل و خواسته گروهی از مخاطبان و یا بخشی از بازار تولید شود هم نیاز به طراحی تخصصی‌تر دارد و هم کمیت طراحی محصول نیز افزایش می‌یابد.

 

طراحی محصولات دیجیتال

همان طور که در تعاریف طراحی محصول اشاره شد، محصول می‌تواند علاوه بر کالای فیزیکی، خدمت و یا محصول دیجیتال نیز باشد. سایت و اپلیکشن را می‌توان نمونه‌ای از محصولات دیجیتال دانست. چرا که در کالا دیجیتال نیز در ابتدا ایده شکل می‌گیرد، سپس متناسب با نیاز مخاطبان طراحی ثانویه می‌گردد. پس از آن آزمایشات اولیه روی آن صورت می‌گیرد و در آخر تولید می‌شود.

 

اما نکته حائز اهمیت و حلقه گمشده در فرایند طراحی محصول دیجیتال، شناسایی رقبا و آنالیز مخاطبان که به صورت کلی تحقیقات بازار به شمار می‌روند، می‌باشد. این روند ناقص را به وفور می‌توان در استارتاپ‌ها و سازمان‌هایی که به دنبال جذب مخاطب از طریق محصول دیجیتال خود هستند، دید. مگر می‌شود بدون توجه به نیاز مخاطب و فعالیت‌های رقبا محصولی را تولید کرد که بتوان از طریق آن نظر مخاطب را جذب نمود و کالا و خدمت خود را به آن‌ها عرضه کرد؟

 

در طراحی محصول دیجیتال به چه نکاتی باید توجه کرد؟

قبل از آنکه بخواهیم به نکات مهم در طراحی محصول دیجیتال بپردازیم، بهتر است بدانیم برای طراحی یک محصول فیزیکی باید به چه مولفه‌هایی توجه کرد. هر محصول از سه قسمت اصلی تشکل شده است.

۱- هسته یا فایده محصول (مولفه ارزش)

۲- بدنه محصول (مولفه بصری و کاربردی)

۳- پوسته محصول

 

برای آنکه با مولفه ارزش محصول آشنا شویم بهتر است به این دو سوال جواب دهیم.

الف) مشتری قصد خرید چه جیزی از ما را دارد؟

ب) با محصول ما چه نیازی از مشتری برطرف می‌شود؟

 

اگر بتوانیم به این دو سوال پاسخ دهیم در حقیقت نیاز مشتری را شناسایی کرده‌ایم. اینکه بدانیم محصول ما چه نیازی از مشتری را پاسخ می‌دهد، در طراحی مولفه‌های بصری محصول که همان شکل ظاهری آن است به ما کمک زیادی می‌کند. مثلا اگر ما رستوران داشته باشیم و بدانیم که نیاز مشتری علاوه بر رفع گرسنگی، سرعت بالا در اخذ خدمت نیز هست (مولفه ارزش) باید در انتخاب محصولمان علاوه بر پخت مطبوع غذا، سرعت آماده سازی آن را نیز در نظر بگیریم. (مولفه بصری و کاربردی)

 

گام سوم در طراحی محصول، پوستۀ آن است. پوسته محصول به مواردی گفته می‌شود که در بدنه محصول قرار ندارد، ولی در توسعه و فروش و تحویل آن به دست مشتری کمک می‌کند. مواردی مانند خدمات پس از فروش، برندینگ، نام تجاری، تحویل محصول، خدمات اعتباری و ....

 

طراحی محصول
طراحی محصول

 

حال با توجه به نکات ذکر شده در طراحی محصول فیزیکی، می‌توان با دید بهتری طراحی محصول دیجیتال را بررسی کرد.

 

اینکه ما بخواهیم یک سایت یا اپلیکیشن یا هر محصولی در حوزه دیجیتال را طراحی کنیم باید دقیقا مانند طراحی محصول فیزیکی عمل کنیم. با این تفاوت که روش‌های اجرا و امکانات ما در طراحی محصول دیجیتال متفاوت از طراحی محصول فیزیکی است. مثلا برای طراحی یک سایت قبل از هر چیز باید مخاطبان حوزه دیجیتال که با اینترنت و استفاده از سایت و سایر محصولات دیجیتال آشنا هستند را مورد بررسی قرار دهیم و با علایق و سلایق آن‌ها آشنا شویم. سپس به دسته‌بندی مخاطبان مورد نظرمان بپردازیم و بدانیم قرار است این مخاطبان چه ارزشی را از ما دریافت کنند و در مقابل چه هزینه‌ای بابت این ارزش بپردازند. آیا این ارزش چیزی فراتر از ارزشیست که رقیبان ما به آنان می‌دهند؟

 

آیا هزینه این ارزش متناسب با ارائه این ارزش است؟ در گام دوم باید با توجه به تجربه کاربری (ux) کاربران در سایت، رابط کاربری (ui) را طوری طراحی کنیم که مخاطبان به سادگی بتوانند با محصول ما ارتباط بگیرند. این ارتباط گیری ساده منجر به طی شدن سریع‌تر و راحت‌تر سفر مشتری می‌شود. سفری که در آن کاربر به سادگی، ما را در بین رقیبان پیدا و با محصول ما ارتباط برقرار می‌کند و در آخر هم کاربر به هدفش می‎رسد و هم ما را هدفمان در کسب و کار (که می‌تواند مواردی مانند خرید، افزایش بازدید، توسعه برندینگ و ... باشد) می‌رسانند.تگ‌ها: طراحی محصول محصول دیجیتال کالای دیجیتال محصول مشتری طراحی محصول دیجیتال پوسته محصول
آخرین مطالب
طراحی سایت دامپزشکی
طراحی سایت دامپزشکی

امروزه استفاده از اینترنت محبوبیت زیادی بین جامعه پیدا کرده است و علاقه روزافزون خانواده های ایرانی به نگهداری حیوانات خانگی، محصولات و تولیدات دامی و مراقبتی حیوانات، جزء نیازهای اولیه می باشد. بنابراین، بهترین راهکار برای افزایش مشتری در این حوزه، داشتن سایت دامپزشکی است.

ارز دیجیتال در کدام کشورها قانونی است؟
ارز دیجیتال در کدام کشورها قانونی است؟

قوانین ارزهای دیجیتال در همه کشورها یکسان نیست. بعضی از کشورها ارزهای دیجیتال را قانونی می‌دانند، درحالی‌که بعضی دیگر به‌طور کامل آن را غیرقانونی اعلام کرده‌اند. اگر می‌خواهید با قانون ارزهای دیجیتال در کشورهای مختلف آشنا شوید این مقاله را تا انتها دنبال کنید.

طراحی سایت لوازم جانبی موبایل
طراحی سایت لوازم جانبی موبایل

راه‌اندازی یک سایت فروشگاهی برای لوازم جانبی موبایل، می‌تواند یکی از بهترین راه‌های کسب درآمد اینترنتی باشد. در این مقاله، به برخی از عوامل کلیدی برای راه‌اندازی یک سایت فروشگاهی آنلاین برای فروش این نوع محصولات پرداخته ایم.

مشخصات و زمان عرضه گوشی وان پلاس ۱۲
مشخصات و زمان عرضه گوشی وان پلاس ۱۲

مشخصات فنی و زمان عرضه سری جدید گوشی وان پلاس توسط یوگش برار، یکی از افشاگران دنیای فناوری اعلام شده است.

پیشنهاد تولید محتوا با هوش مصنوعی Tako در تیک تاک
پیشنهاد تولید محتوا با هوش مصنوعی Tako در تیک تاک

Tako یک ابزار مجهز به هوش مصنوعی برای کمک به جستجو و اکتشاف در تیک‌تاک است. Tako برای کمک به کشف محتواهای سرگرم‌کننده و الهام بخش در تیک تاک طراحی شده است.

طراحی سایت فروشگاه لوازم خانگی
طراحی سایت فروشگاه لوازم خانگی

با رشد و پیشرفت اینترنت و افزایش طراحی سایت های فروشگاهی آنلاین، به راحتی متوجه این موضوع می شویم که کسب و کارهای اینترنتی تا چه حد در بین مردم طرفدار پیدا کرده اند و باعث رونق کسب و کارهای مختلف شده است.

طراحی سایت فروش درب ضد سرقت
طراحی سایت فروش درب ضد سرقت

با توجه به رشد جمعیت، صنعت گسترده ساختمان‌سازی و مشغله‌های روزمره، همه مردم تمایل به داشتن خانه، ویلا، محل کار و یا مغازه‌ای امن و مطمئن دارند تا بتوانند از خانواده و دارایی‌هایشان به بهترین شکل مراقبت و محافظت کنند.

طراحی سایت فروش ساعت
طراحی سایت فروش ساعت

امروزه خرید ساعت به روشی آسان انجام می‌شود. دیگ نیازی به فروشگاه‌های بیرون نیست که برید مارک پیدا کنید. مشتری‌ها یا طرفداران ساعت مچی با خرید آنلاین راحت‌تر هستند و این باعث می‌شود فروش آنلاین یکی از گرم‌ترین بازارهای امروز باشد.

طراحی سایت فروش آنلاین لباس زنانه
طراحی سایت فروش آنلاین لباس زنانه

امروزه هر کسب و کاری به منظور توسعه بازار و برندسازی، نیاز به وب سایت دارد. ما برای شما، در طراحی سایت فروش لباس زنانه پیشنهاد ویژه ای داریم و قصد داریم در این خصوص مطالب مهمی را مطرح کنیم.

معروف ترین اپلیکیشن های برنامه ریزی و مدیریت کارها
معروف ترین اپلیکیشن های برنامه ریزی و مدیریت کارها

یکی از بهترین راه ها برای برنامه ریزی و رسیدن به نظم در کارهای روزمره، استفاده از اپلیکیشن های برنامه ریزی است. در ادامه مطلب چند اپلیکیشن کاربردی برای برنامه ریزی را به شما معرفی خواهیم کرد.

هوش مصنوعی مثل یک کودک یاد می گیرد
هوش مصنوعی مثل یک کودک یاد می گیرد

در این مقاله قصد داریم از بینش جدید در خصوص چگونگی یادگیری هوش مصنوعی صحبت کنیم.

طراحی سایت مدرسه فوتبال
طراحی سایت مدرسه فوتبال

با توجه به پیشرفت تکنولوژی، روش های معرفی کسب و کارها از روش سنتی به روش نوین تغییر کرده است. یکی از این تکنولوژی ها که تأثیر زیادی در زندگی روزمره ما ایجاد کرده است، اینترنت است. اگر شما به دنبال تأسیس مدرسه فوتبال هستید یا اکنون صاحب آن می‌باشید، امروزه حضور قدرتمند شما در فضای مجازی برای معرفی خدماتتان، امری لازم و ضروری است.

طراحی سایت فروش قطعات خودرو
طراحی سایت فروش قطعات خودرو

شاید تعجب کنید اگر بدانید عبارت “لوازم یدکی” بیش از ۱۵۰۰۰ بار ماهانه در گوگل سرچ می شود. جست جوهایی که عمدتاً منجر به خرید نیز می شود. اگر شما در حیطه لوازم یدکی خودرو فعالیت می کنید به راحتی می توانید با طراحی سایت لوازم یدکی، کسب و کارتان را رونق دهید و تعداد بسیار زیادی از این افراد را به مشتری های سایتتان تبدیل کنید.

مقالات مرتبط
طراحی سایت دامپزشکی
طراحی سایت دامپزشکی

امروزه استفاده از اینترنت محبوبیت زیادی بین جامعه پیدا کرده است و علاقه روزافزون خانواده های ایرانی به نگهداری حیوانات خانگی، محصولات و تولیدات دامی و مراقبتی حیوانات، جزء نیازهای اولیه می باشد. بنابراین، بهترین راهکار برای افزایش مشتری در این حوزه، داشتن سایت دامپزشکی است.

ارز دیجیتال در کدام کشورها قانونی است؟
ارز دیجیتال در کدام کشورها قانونی است؟

قوانین ارزهای دیجیتال در همه کشورها یکسان نیست. بعضی از کشورها ارزهای دیجیتال را قانونی می‌دانند، درحالی‌که بعضی دیگر به‌طور کامل آن را غیرقانونی اعلام کرده‌اند. اگر می‌خواهید با قانون ارزهای دیجیتال در کشورهای مختلف آشنا شوید این مقاله را تا انتها دنبال کنید.

طراحی سایت لوازم جانبی موبایل
طراحی سایت لوازم جانبی موبایل

راه‌اندازی یک سایت فروشگاهی برای لوازم جانبی موبایل، می‌تواند یکی از بهترین راه‌های کسب درآمد اینترنتی باشد. در این مقاله، به برخی از عوامل کلیدی برای راه‌اندازی یک سایت فروشگاهی آنلاین برای فروش این نوع محصولات پرداخته ایم.


وب ‌پارسه

ما به‌عنوان یکی از تخصصی‌ترین گروه‌های طراحی سایت و برنامه نویسی سایت، خدمات گسترده‌ای در این زمینه را ارائه می‌نماییم.

تهران، خیابان فاطمی، میدان‌ فاطمی(جهاد)، ساختمان چهلستون، طبقه دوم، پلاک 203

۰۹۱۹-۰۹۷۳۴۴۶