سئو چیست؟ بهترین تعریف بهینه سازی سایت

دوشنبه ۱۷ خرداد ۱۴۰۰

سئو چیست؟ بهترین تعریف بهینه سازی سایت

سئو، بهینه سازی برای موتورهای جستجو است، اما به اصطلاح عامیانه؛ تمامی فعالیت‌هایی که موجب افزایش بازدید خدمات شما در فضای مجازی شود را سئو می‌نامند.

سئو یا  Search Engine Optimization (seo) تکنیکی دوره‌ای و متداول برای ثبت وب‌سایت در موتورهای جستجو است که ترافیک‌های رایگان، حقیقی و طبیعی را به وب‌سایت هدایت می‌کند. تمام این موتور‌های جستجو مانند گوگل، یاهو و بینگ لیستی از صفحات وب را نمایش می‌دهند که در آن اِلمان‌های مختلفی چون عکس، متن، ویدئو و … وجود دارد که سئو کمک می‌کند که موتورهای جستجو بتوانند به‌راحتی این اِلمان‌ها و صفحات را پیدا کرده و در لیست خود نشان دهند.

 

سئو به زبان ساده:

معنی لغوی سئو: بهینه سازی برای موتورهای جستجو است، اما  به اصطلاح عامیانه؛ تمامی فعالیت‌هایی که موجب افزایش بازدید خدمات شما در فضای مجازی شود را سئو می‌نامند. اما به اصطلاح فنی؛ عملیات سئو برای بهبود عملکرد سایت شما براساس استاندارهای موتورهای جستجو و جذب بازدیدکنندگان بیشتر از این طریق انجام می‌گیرد. فاکتورهای زیادی در سئو سایت شما تأثیرگذارند، بطور  مثال از عبارات و کلمات بکار رفته در متن و محتوا تا سرعت سایت و لینک‌های ورودی از سایت‌های دیگر در بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو تاثیر دارند.

 

تعریف دقیق و فنی سئو:

مهمترین سوالی که کاربران از خود می‌پرسند آن است که تعریف دقیق سئو چیست؟ سئو مجموعه فعالیت‌هایی است که در طراحی سایت، تعیین استراتژی محتوایی و تولید محتوا انجام می‌دهیم تا جایگاه بهتری در نتایج جستجوی گوگل کسب کرده و بازدیدکننده بیشتری برای سایت جذب کنیم.

سئو سایت
سئو سایت
 
تعریف جدید سئو چیست؟

عبارت SEO مخفف سه کلمه Search Engine Optimization است که به معنی بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو است. امروزه این مفهوم به Search Experience Optimization تغییر یافته که برابر است با بهینه سازی تجربه کاربری از جستجو، به عبارت دیگر باید برای رضایت کاربر از نتیجه یافت شده نیز اهمیت ویژه‌ای قایل شویم. مفهوم سئو فقط مربوط به موتورهای جستجو نیست بلکه مناسب سازی سایت برای بازدیدکنندگان نیز از فاکتورهای اصلی آن می‌باشد. بطوریکه در چند سال اخیر سیاست‌های گوگل با انتظارات بازدیدکنندگان از سایت‌ها همسو شده است.

 

مفهوم تاثیر رفتار کاربران بر سئو؟

الگوریتم‌های جدید گوگل به ویژه الگوریتم RankBrain در تلاش هستند تا رفتار کاربران هنگام جستجو را آنالیز و متناسب با همان رتبه‌بندی نتایج را بهینه کنند. هر زمان کاربر عبارتی را در گوگل جستجو می‌کند و یک یا چند نتیجه موجود در پیشنهادات گوگل را انتخاب خواهد کرد. گوگل به انتخاب کاربران توجه زیادی خواهد کرد. بعنوان مثال اگر یک سایت در رتبه پایینی از نتایج گوگل باشد ولی کاربران زیادی بر روی آن کلیک کنند گوگل جایگاه این سایت را بهبود خواهد داد.

علاوه براین زمان حضور کاربران در یک سایت تا جستجوی دوباره در گوگل اهمیت ویژه‌ای خواهد داشت. از زمانیکه کاربر وارد سایت شما می‌شود تا زمانیکه مجدد همان عبارت یا عبارتی مشابه با آن را در گوگل جستجو می‌کند Dwell Time  نامیده می‌شود. در نتیجه سرعت لود سایت، محتوای مناسب و پرسود، رعایت روانشانسی رنگ‌ها و مدیریت رفتار کاربر در سایت، اهمیت بسیار زیادی دارد.

SEO and UX
SEO and UX
 
اهمیت سئو در چیست؟

اکثر کاربران اینترنتی صفحات مورد نظر خود را از موتورهای جستجوی اصلی مثل گوگل پیدا می‌کنند. از این‌رو سئو مناسب کلید شما برای رسیدن به بازدید بیشتر است. علاوه براین موتورهای جستجو همان چیزی را در اختیار کاربران قرار می‌دهند که آنها بدنبالش هستند، به همین دلیل در مقایسه با تبلیغات اینترنتی مشتریان اعتماد بیشتری به سایت شما خواهند داشت و این امر نشان می‌دهد که ارزش سئو چیست.

 کلمات جستجو شده توسط کاربران در موتورهای جستجو اهمیت بالایی دارند، تجربه نشان داده است که جذب بازدیدکننده زیاد از طریق گوگل می‌تواند موفقیت هر شرکتی را تضمین کند. بازدید بدست آمده از روش های سئو بر هر نوع تبلیغ برتری داشته و در دراز مدت هزینه کمتری را نیز به شما تحمیل خواهد کرد. 

بطور مثال و خیلی ساده اگر سایت شما در صفحه اول گوگل نمایش داده شود برابر است با بهترین جایگاه تبلیغاتی هوشمند در بهترین و پربازدیدترین سایت جهان. بنابراین بهترین موقعیت برای نمایش محصولات و خدمات خودتون رو از دست ندید و همین حالا با کارشناسان گروه وب پارسه تماس بگیرید (شماره تماس بالای صفحه) و از یک ساعت مشاوره رایگان متخصصان ما بهرمند شوید.

 

سئو اشتباه چیست؟

گوگل موتوری هوشمند است ولی نیاز به کمک کاربران دارد، آنها همیشه در تلاش هستند تا نتایج بهتری را به کاربران اینترنتی ارائه دهند، با این حال محدودیت‌هایی در این مسیر وجود دارد که نیاز به سئو سایت را ایجاد می‌کند. سئو اشتباه می‌تواند شما را از دید کاربران پنهان کرده و تمام تلاش شما را هدر دهد، در نتیجه رقبای شما با محتوایی ضعیف تر بازدید و محبوبیت بیشتری داشته باشند.

ربات های خزنده گوگل فاکتورهای نسبتا مشخصی برای درک محتوای صفحه دارند که در صورت رعایت آنها شانس شما برای کسب جایگاه افزایش می‌یابد. این فاکتورها را اصطلاحا onpage seo می‌نامیم و برای موفقیت باید دقیقا بدانیم که این فاکتورها در سئو چیست. برای اطلاعات بیشتر پیشنهاد میکنیم به بخش آموزش سئو در سایت وب پارسه مراجعه کنید.

سئو کلاه سفید و سئو کلاه سیاه
سئو کلاه سفید و سئو کلاه سیاه
 
سئو کلاه سیاه و کلاه سفید

استفاده از تکنیک‌های سئو درجهت رضایت مشتریان و رعایت تمام قوانین و اصول در این مسیر را سئو کلاه سفید می‌نامند، ولی استفاده از ضعف موتورهای جستجو و تکنیک‌های فریب آنها در کنار عدم اهمیت به رضایت بازدیدکنندگان را روش کلاه سیاه می‌شناسند. هرچند ماه یکبار گوگل این تکنیک‌های کلاه سیاه را شناسایی کرده و سایت‌هایی که از این روش استفاده کرده‌اند را تنبیه خواهد کرد. در برخی موارد تنبیه گوگل بسیار سنگین است و ممکن است سال‌ها حتی با رعایت نکات اصولی و درست سئو ، سایت از چشم مخاطبان دور باشد. 

 

مهمترین مراحل سئو سایت چیست؟

سئو و بهینه سازی سایت فرآیندی زمانبر و مستمر است. تکنیک‌ها و روش‌های زیادی برای کسب جایگاه بهتر در نتایج گوگل وجود دارد که هر کدام می‌توانند تاثیر مثبتی در این فرآیند داشته باشند. برای موفقیت در سئو هر سایت نیازمند 3 فعالیت اصلی هستیم که عبارتند از:

 

کارهای اصلی برای موفقیت در سئو چیست؟

 

1- سئو تکنیکال

استانداردسازی کدنویسی سایت، رعایت اصول سئو در طراحی، نشانه گذاری استاندارد، بهینه سازی سرعت سایت، طراحی نسخه ریسپانسیو و مواردی از این دست را سئو تکنیکال می‌نامیم. برای شروع فعالیت‌های مرتبط با بازاریابی محتوا پیش از هر چیز به یک بستر قدرتمند و سایت استاندارد نیاز خواهیم داشت.

2- بازاریابی محتوا

فعالیت‌هایی شامل شناسایی کلمات کلیدی ارزشمند، آنالیز رقبا، تدوین استراتژی محتوایی، تولید محتوای ارزشمند، برچسب‌گذاری و دسته‌بندی، لینک سازی داخلی و … را می‌توان بخشی از فرآیند بازاریابی محتوا دانست. موفقیت در سئو بدون محتوا غیرممکن است.

3- لینک سازی هدفمند

رعایت استانداردهای سئو تکنیکال و تولید محتوای ارزشمند می‌تواند شما را به صفحه اول نتایج گوگل برساند ولی برای کسب رتبه 1 و رقابت با سایت‌های قدیمی‌تر شما نیازمند لینک سازی خارجی برای سایت خود هستید. فعالیت در شبکه‌های اجتماعی، فروم‌های تخصصی، کامنت مارکتینگ، خرید بک لینک استاندارد، خرید رپورتاژ آگهی و … را اصطلاحا SEO Off-page می‌نامیم.

سئو
سئو
 
سوالات متداول سئو

در این بخش به سوالاتی که عموما در مورد سئو پرسیده می‌شود و دغدغه افراد در زمان آشنایی با این حوزه است پاسخ دادیم:

 

برای رسیدن به رتبه 1 گوگل چقدر زمان لازم است؟

با توجه به میزان اعتبار و فعالیت‌های پیشین سایت شما، کلماتی که هدف گذاری کرده‌اید و وضعیت رقبا این زمان تعیین خواهد شد. ممکن است در یک حوزه بتوان در 3 ماه موفقیت‌های مهمی کسب کرد ولی در حوزه دیگری بیش از یک سال زمان لازم باشد. اما بطور میانگین و با توجه به تعداد پروژهایی که در گروه وب پارسه انجام شده بین 4 تا 6 ماه زمان نیاز است.

 

قیمت خدمات سئو چقدر است؟

سئو یک محصول یا خدمات تک‌نرخی نیست، بلکه مجموعه‌ای از خدمات تخصصی است در نتیجه نمی‌توان قیمت مشخصی برای همه سایت‌ها در نظر گرفت. البته می‌توان خدمات سئو را در دسته بندی های مختلفی شامل بهینه سازی سایت، بازاریابی محتوا، لینک سازی و … قرار داد و برای هرکدام هزینه مشخصی اعلام نمود. می‌توانید پس از کسب مشاوره یک ساعته و رایگان از کارشناسان ما در گروه وب پارسه قیمت خدمات مدنظر را جویا شوید.

 

چه تضمینی برای رسیدن به رتبه 1 گوگل دارید؟

یکی از مهمترین درخواست‌های کارفرما ارائه تضمین برای رسیدن به رتبه 1 در کلمات کلیدی هدف است در حالیکه این کار کاملا اشتباه و حتی منطقی است. هیچ تضمینی برای تعیین دقیق رتبه شما در بازه زمانی مشخص وجود ندارد چرا که اطلاعاتی از آپدیت‌های بعدی گوگل و میزان فعالیت رقبا در دست نیست. در واقع ارائه تضمین به کارفرما شانس پذیرش پروژه را افزایش می‌دهد ولی همانطور که خود گوگل نیز بارها اعلام کرده است این روش نوعی از کلاه‌برداری است. تضمین انجام تمام فعالیت‌های سئو در سایت شما درخواستی طبیعی است، گروه وب پارسه با توجه به تجربه کافی در این زمینه، بین 70 تا 80 درصد عبارات مدنظر شما را تضمین می‌کند.
 

کارفرما چه وظایفی در به موفقیت رسیدن سئو دارد؟

بهینه سازی یا سئو سایت بدون مداخله کارفرما امری امکان‌ناپذیر است، تخصص اصلی ارائه یا فروش محصولات و خدمات در ذهن کارفرماست و قطعا باید از این تجربیات در سئو سایت بهره گرفت و تولید محتوا با همیاری کارفرا انجام می‌شود.

 

قرارداد سئو چیست؟

پس از کسب توافقات اولیه بین کارفرما و گروه وب پارسه تمامی هماهنگی‌ها در قالب یک قرارداد مدنی و رسمی ارائه و دراختیار دو طرف قرار می‌گیرید.


سئو شبکه‌های اجتماعی چیست؟

همانطور که در ابتدای این مطلب نوشتیم؛ تمام فعالیت‌هایی که به بالارفتن (استاندارد و ارگانیک) بازدید کسب‌وکار یا فعالیت  شما  در فضای مجازی کمک کند، سئو می‌گویند. فرقی نمی‌کند سئو برای سایت شما باشد یا صفحه شما در اینستاگرام.

سئو و بهینه سازی سایت
سئو و بهینه سازی سایت

 

لینک سازی برای سئو
SEO
سئو سایت
بهینه سازی سایت
بهینه سازی یا سئو
سئو
سئو یا بهینه سازی سایت
سئو - SEO

 تگ‌ها: سئو seo بهینه سازی سایت سئو سایت بهینه سازی افزایش بازدید
آخرین مطالب
کاردانو، ارز دیجیتال نوظهوری برای سرمایه گذاری
کاردانو، ارز دیجیتال نوظهوری برای سرمایه گذاری

این کوین نوپا توانسته بسیاری از سرمایه‌گذاران را مجاب به خرید و فروش کند تا شاهد افزایش تاریخی ارزش این ارز دیجیتال باشیم.

کمک خیریه‌های آمریکایی با ارز دیجیتال به شهروندان افغانستان
کمک خیریه‌های آمریکایی با ارز دیجیتال به شهروندان افغانستان

اوضاع نابسمان و بسیار دردناک این روزهای افغاانستان باعث شده تا تکنولوژی و ارزهای دیجیتال نیز وارد میدان برای کمک به پناهجویان افغان شوند.

طراحی سایت فروشگاهی و دریافت گواهی اینماد
طراحی سایت فروشگاهی و دریافت گواهی اینماد

فروشگاه اینترنتی برای بسیاری از کسب و کارهای امروزی الزامی بسیار سود‌ده است که در کنار آن می‌بایست حتماً نشان اینماد را دریافت کرد.

دوج کوین باز هم پر و بال گرفت؛ بهترین کوین برای پرداخت!
دوج کوین باز هم پر و بال گرفت؛ بهترین کوین برای پرداخت!

ایلان ماسک باز هم به تمجید از دوج کوین پرداخته و امنیت این کوین را برای پرداخت تضمین کرده است.

لایت کوین چیست؟
لایت کوین چیست؟

علاقمندان به رمز ارزها این روزها گرایش خاصی به سوی لایت کوین پیدا کرده‌اند تا این ارز دیجیتال نیز بیش از پیش مشهور شود.

پای لیونل مسی و باشگاه پاری‌سن‌‌ژرمن به بازار ارز دیجیتال باز شد
پای لیونل مسی و باشگاه پاری‌سن‌‌ژرمن به بازار ارز دیجیتال باز شد

انتقال جنجالی لیونل مسی به پاری‌سن‌ژرمن سر و صدای فراوانی را در دنیای رسانه به پا کرد، اتفاقی که بدون ارز دیجیتال هرگز امکان پذیر نبود.

سرور مجازی یا VPS چیست؟ توضیح به زبان ساده
سرور مجازی یا VPS چیست؟ توضیح به زبان ساده

همواره شما برای راه‌اندازی سایت خود، نیازمند آن هستید که از میزبان وب یا هاست استفاده کنید.

انواع CMS کدامند؟ هر سیستم مدیریت محتوا برای چه کاری مناسب است؟
انواع CMS کدامند؟ هر سیستم مدیریت محتوا برای چه کاری مناسب است؟

سیستم مدیریت محتواهای فراوانی وجود دارند که هرکدام برای طراحی سایت ویژه‌ای در اختیار کاربران قرار گرفته‌اند.

پهنای باند چیست؟ و چه فرقی با سرعت اینترنت و ترافیک دارد؟
پهنای باند چیست؟ و چه فرقی با سرعت اینترنت و ترافیک دارد؟

درک مفاهیم اینترنت به شما کمک خواهد کرد تا نسبت به چگونگی کارکرد سرویس‌های اینترنتی آگاهی بسیار خوب پیدا کنید.

چگونه می‌شود بهترین نتیجه را از طراحی سایت گرفت؟
چگونه می‌شود بهترین نتیجه را از طراحی سایت گرفت؟

هدف از طراحی سایت کسب نتیجه‌ای رضایتمند در هدف ترسیم شده در کسب و کارها می‌باشد، که در بسیاری از موارد طراحی سایت این هدف حاصل نمی‌شود.

دورخیز بلند دوج کوین برای یک جهش رویایی
دورخیز بلند دوج کوین برای یک جهش رویایی

دوج کوین این روزها در جایگاهی بالاتر از حتی بیت کوین قرار گرفته و همچنان جنجالی‌ترین کوین ارزهای دیجیتال محسوب می‌شود.

طراحی سایت خودرو
طراحی سایت خودرو

امکان ندارد که پای خرید و فروش در میان باشد و طراحی سایت آنلاین با چاشنی فروش اینترنتی در امور وجود نداشته باشد.

تاج گذاری شیائومی در بازار اروپا
تاج گذاری شیائومی در بازار اروپا

موسسه آماری Strategy Analytics رسماً از پادشاه جدید بازار گوشی‌های هوشمند اروپا رونمایی کرد تا زنگ خطر جدی برای شرکت‌های بزرگ تکنولوژی گوشی‌های هوشمند به صدا دربیاید.

مقالات مرتبط
کاردانو، ارز دیجیتال نوظهوری برای سرمایه گذاری
کاردانو، ارز دیجیتال نوظهوری برای سرمایه گذاری

این کوین نوپا توانسته بسیاری از سرمایه‌گذاران را مجاب به خرید و فروش کند تا شاهد افزایش تاریخی ارزش این ارز دیجیتال باشیم.

کمک خیریه‌های آمریکایی با ارز دیجیتال به شهروندان افغانستان
کمک خیریه‌های آمریکایی با ارز دیجیتال به شهروندان افغانستان

اوضاع نابسمان و بسیار دردناک این روزهای افغاانستان باعث شده تا تکنولوژی و ارزهای دیجیتال نیز وارد میدان برای کمک به پناهجویان افغان شوند.

طراحی سایت فروشگاهی و دریافت گواهی اینماد
طراحی سایت فروشگاهی و دریافت گواهی اینماد

فروشگاه اینترنتی برای بسیاری از کسب و کارهای امروزی الزامی بسیار سود‌ده است که در کنار آن می‌بایست حتماً نشان اینماد را دریافت کرد.


وب ‌پارسه

ما به‌عنوان یکی از تخصصی‌ترین گروه‌های طراحی سایت و برنامه نویسی سایت، خدمات گسترده‌ای در این زمینه را ارائه می‌نماییم.

تهران، خیابان فاطمی، روبروی هتل لاله، خیابان باباطاهر، بن بست کیوان، پلاک ۲۱، واحد ۱۱

info@webparseh.com

۰۲۱-۸۸۹۵۴۹۶۹
۰۹۱۹-۰۹۷۳۴۴۶